İLLEGAL YAZILIMLAR

İLLEGAL YAZILIM KULLANIMI
Ülkemizde 12 Haziran 1995 tarihinde yürürlüğe giren, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nu değiştiren 4110 Sayılı yasayla 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında yazılımları koruma kapsamına alınmıştır. 21 Şubat 2001 tarihli yasayla koruma kapsamı genişletilmiş ve cezalar artırılmıştır. Bilgisayar yazılımları 1991 yılında Türk Ceza Kanunu’nun ’’Bilişim Suçları’’ adı altında düzenlediği 525/a maddesi ile de cezai anlamda koruma altındadır.

Kanuna göre tespit edilip gerekli işlemler uygulandığında;

- Suçun türüne göre, 2 yıldan 6 yıla kadar hapis ve 50.000 TL’den 150.000 TL’ye kadar ağır para cezası ile cezalandırılır.
- Mahkeme hükmü masrafı faillerden alınmak suretiyle tirajı yüksek gazetelerde ilan edilir suç ve failler kamuoyunun bilgisine sunulur.
- 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve 150.000 TL’ye kadar ağır para cezası ile cezalandırılır.
- 6 aydan 3 yıla kadar meslek ve ticaretten yasaklama cezası verilir.
- Markalar Kanunu ve Markaların Korunması Hk. K.H.K’ye göre; 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile 300 TL’den 7.300 TL’ye kadar ağır para cezası ile cezalandırılırlar ayrıca 1 yıldan az olmamak üzere meslek ve ticaretten yasaklanırlar.
- Vergi Kanunlarına göre; suç fiillerinden menfaat temin edenler vergi kaçakçılığı suçundan ayrıca para ve hapis olmak üzere vergi cezalarına muhatap olurlar .

İllegal Yazılımın Zararları;

* Hatalı ve eksik dokümanlar.
* Yeni versiyonlara yükseltme mümkün değildir.
* Eğitim olanağı yoktur.
* Teknik destek alınamaz
* Fonksiyonlar eksik ve hatalı çalışır.
* Güvenilirlik açısından zayıftır.
* Virüslere karşı hiçbir koruma yoktur.
* Yasal incelemelere maruz kalma ve prestij kaybı.
* Yüksek Para Cezaları.